Parafia Otrębusy
Adres Tel. (0-22) 758-51-35 parafiaotrebusy@gmail.com Konto parafialne

Caritas parafialna

CARITAS

Grupa charytatywna Caritas przy parafii w Otrębusach została powołana w listopadzie 2001 r.

Naszym zadaniem jest pomoc w codziennym życiu ludziom w podeszłym wieku, chorym, samotnym, rodzinom wielodzietnym oraz najuboższym.

Liczba rodzin objętych opieką Caritasu waha się od 32 do 23. Co dwa lata wizytujemy naszych podopiecznych dowiadując się o ich potrzebach i kłopotach.

Pomagamy organizując dwa razy w roku zbiórki do paczek żywnościowych, wspomagamy zapomogami pieniężnymi, finansujemy w miarę możliwości opał. leki, podręczniki szkolne, wycieczki szkolne, dokładamy do wyjazdów wakacyjnych dzieci. Inną formą pomocy są: bezpłatne porady radcy prawnego, pomoc w nauce dzieciom oraz załatwienie dorywczej pracy. Naszym ostatnim przedsięwzięciem jest zorganizowanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Do pracy w Caritasie zgłosiły się 23 osoby, obecnie jest nas 9-cioro i kilkoro wolontariuszy do pomocy w obsłudze kiermaszy i pakowaniu paczek żywnościowych.

Mamy własną gablotę przy bramie głównej kościoła, a w niej działy: "praca", "oddam", "potrzebne" oraz pomocne telefony. Raz w roku wywieszamy rozliczenie pomocy finansowej. W jaki sposób pozyskujemy pieniądze?

Dwa razy w roku na Boże Narodzenie i na Wielkanoc organizujemy kiermasze świąteczne z ozdobami przez nas wykonanymi oraz świecami Caritas. Prowadzimy loterię z fantów zebranych od naszej społeczności raz w roku, na Festynie Parafialnym.

Korzystamy z hojności naszych parafian, którzy przekazują nam datki indywidualne. Raz w roku w niedzielę ks. Proboszcz ogłasza kwestę na potrzeby najuboższych. Wspólnie z naszym ks. Proboszczem zachęcamy do naszej pracy na rzecz bliźniego.

Zadaniem pafialnego Caritasu jest wszechstronna pomoc w codziennym życiu ludziom w podeszłym wieku, chorym, samotnym oraz najuboższym. Oczywiście wszyscy pracują w Caritasie jako wolontariusze, nie biorąc za to żadnego wynagrodzenia.

Link do strony Caritas Archidiecezji Warszawskiej: http://www.warszawa.caritas.pl/