Parafia Otrębusy
Adres Tel. (0-22) 758-51-35 parafiaotrebusy@gmail.com Konto parafialne

Historia parafii

Historia

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach liczy sobie 25 lat, chociaż starania o jej utworzenie rozpoczęto już w roku 1970. Wówczas w Otrębusach mieszkał ks. Zbigniew Drzewiecki, wikariusz z Podkowy Leśnej, który w pobliskich Kaniach organizował punkt katechetyczny. I to właśnie ówczesny proboszcz parafii w Podkowie Leśnej, ks. Leon Kantorski, przyczynił się do przedstawienia kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu prośby o utworzenie odrębnej parafii mieszkańcom Otrębus i Kań. Pomysł spotkał się z aprobatą i błogosławieństwem Prymasa Tysiąclecia. Wówczas ks. Andrzej Lepianka, pracujący dotychczas w sąsiedniej parafii brwinowskiej, przejął obowiązki organizatora nowej parafii i budowniczego kościoła. Niestety, 10 września 1985 roku kapłan zginął w wypadku samochodowym. Probostwo, do którego oprócz Otrębus i Kań należał wówczas również Popówek, objął ks. Marian Kasztalski, zastąpiony potem przez ks. Henryka Bartuszka, nazywanego przez parafian budowniczym kościoła. W tym czasie powołana została Rada Parafialna, w której znaleźli się m.in. parafianie znający się na sztuce budowania. Spośród projektów nowego kościoła wybrano jeden, autorstwa Anny i Wojciecha Kawęczyńskich.

Wnętrza kościoła przygotowywał już nowy proboszcz, ks. Jacek Kozub. Rozpoczął on pracę w Otrębusach w czerwcu 1995 roku. W tym samym roku w kościele została odprawiona przez bp. Piotra Jareckiego pierwsza Pasterka. Konsekracji świątyni dokonano 26 września 1999 roku. Jej dekoracje, piękną Pasję w brązie, krzyż i figurę Matki Bożej oraz niedokończone jeszcze gipsowe przedstawienia Tajemnic Różańca Świętego, wykonano w pracowni prof. Gustawa Zemły.

Ks. Kozub odszedł z parafii w czerwcu 2002r. Obowiązki proboszcza objął wówczas ks. Tadeusz Aleksandrowicz, pracujący wcześniej w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.

Ks. Aleksanrowicz pracował u nas do grudnia 2007. Następnie objął obowiązki proboszcza w parafii p.w. Opatrzności Bożej w Warszawie.

Obecnym proboszczem (od grudnia 2007 r.) naszej parafii jest Ksiądz kanonik Bolesław Bolek, który wcześniej pracował w parafii Bramki koło Błonia.

>> Historia figurki Matki Boskiej Królowej Polski w Kaniach<<

Zdjęcia z wmurowania kamienia węgielnego:

Uroczystosc wmurowania kamienia węgielnego Uroczystosc wmurowania kamienia węgielnego Uroczystosc wmurowania kamienia węgielnego