Parafia Otrębusy
Adres Tel. (0-22) 758-51-35 parafiaotrebusy@gmail.com Konto parafialne

Chór parafialny

Chór Parafialny "Cantabile" trzygłosowy (soprany, alty, basy) powstał w październiku 1993 roku.

Obecnie liczy 24 osoby, choć liczba ta nie często jest osiągalna ze względu na choroby, wyjazdy okolicznościowe i inne przeszkody odnoszące się do poszczególnych chórzystów. Mile widziani są nowi członkowie zespołu. Chętnych szukamy i serdecznie zapraszamy. Kandydatem do chóru może być osoba pragnąca chwalić Pana Boga przez śpiew, dysponująca słuchem muzycznym i przeciętnym głosem.

Próby odbywają się w piątki w godz.18-20 oraz niedziele godz.10, po czym chór ubogaca liturgię Mszy Świętej o godz.11.00.

Zespół występuje także podczas większych uroczystości jak Boże Narodzenie (Pasterka), Wielkanoc (Rezurekcje) czy Boże Ciało (śpiew przy czterech ołtarzach).

Każdy chórzysta jak i jego kierownik pracują na zasadzie społecznej poświęcając swój czas i wysiłek Panu Bogu. Ponieważ prowadzący chór prof. Kazimierz Gierżod jest z wykształcenia pianistą zaprasza on okresowo do współpracy specjalistów do emisji głosu. Są to najczęściej studentki lub absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i w tym wypadku Ksiądz Proboszcz finansuje te zajęcia.

Równoległą linią życia chóru jest pogłębianie kontaktu z Panem Bogiem nie tylko przez śpiew, ale także przez: pełne uczestnictwo we Mszy Świętej; modlitwę wspólną na zakończenie próby w piątki; pielgrzymki do Sanktuariów maryjnych (m.in. do Kodnia, Wilna, Nowogródka, Skarżysko-Kamiennej, Krzeptówek, Kałkowa); bezinteresowne koncerty kolęd w Domu Opieki Społecznej w Otwocku (regularnie co roku od 19 lat); śpiew podczas Mszy świętej w kościołach Warszawy (św. Jakuba, św. Maksymiliana Klbe, św Władysława z Gielniowa), Brwinowa, Podkowy Leśnej, Sobikowa.

Nadto chór występuje nieraz podczas uroczystości świeckich (Brwinów, Podkowa Leśna), prezentując m.in. przedwojenne piosenki ułańskie i ludowe. Zespół występował również na Białorusi, i na Litwie. Zarówno pielgrzymki, jak i występy w innych miastach wiążą się zwiedzaniem ciekawych turystycznie miejsc ubogacając naszą wiedzę o historii i pięknie Polski. Podsumowując, chór jest grupą bardzo zżytą, złączoną wiarą w Boga, modlitwą, wspólnym śpiewem i służbą drugiemu człowiekowi.