Parafia Otrębusy
Adres Tel. (0-22) 758-51-35 Konto parafialne parafiaotrebusy@gmail.com

Przymierze rodzin

Przymierze Rodzin jest stowarzyszeniem katolickim, które wywodzi się z Sekcji Rodzin Klubu Inteligencji Katolickiej. Jego podstawowym celem jest pomoc rodzicom w wychowaniu ich dzieci w duchu nauki Kościoła, aby wyrosły one na dobrych chrześcijan i obywateli. Grupy dziecięce i młodzieżowe prowadzone są w dużej mierze według metody harcerskiej, dbając o prawidłowy rozwój zarówno sfery duchowej jak i intelektualnej oraz fizycznej. Wychowawcami są młodzi ludzie, przeważnie studenci, a pomocnicy wychowawców rekrutują się spośród młodzieży szkół średnich. Cała kadra wychowawcza (ok. 80 osób w skali Stowarzyszenia) pracuje ochotniczo. W celu podniesienia poziomu umiejętności wychowawczych kadry organizuje się kursy, szkolenia i seminaria. W skład Przymierza Rodzin wchodzi ponad 20 terenowych ośrodków. Jeden z nich działa w naszej parafii od ponad 2 lat. Powstał z własnej inicjatywy kilku młodych osób, którzy zapragnęli poświęcić swój czas i siły i podjąć odpowiedzialność zorganizowania i poprowadzenia grupy dziecięcej przy naszej parafii. O swojej pracy piszą tak:

„Nasza grupa zrzesza około 8 rodzin. Raz na miesiąc spotykamy się z dziećmi. Wspólne zajęcia, zabawy, gry dają nam radość, satysfakcję, energię. To również okazja dla naszego rozwoju, poznajemy siebie i innych, doświadczamy najróżniejszych sytuacji i uczymy się działać jako grupa, niezależnie od tego, kto ile ma lat. W wakacje wyjeżdżamy na obozy, a w ciągu roku na biwaki. W każdą 2 sobotę miesiąca spotykamy się wraz z rodzicami na Mszy Świętej. Bardzo cenna jest dla nas „wielopokoleniowość” Przymierza. To, że funkcjonujemy razem z rodzicami i ich dziećmi, sami nie będąc jeszcze ani jednym, ani już drugim sprawia, że możemy dzielić się wzajemnie swoją wiedzą, doświadczeniem, entuzjazmem, radością dając to, co w nas najlepsze.”

Do dnia dzisiejszego, oprócz wielu wycieczek do lasu i przeróżnych zabaw na świeżym powietrzu, nasze dzieci uczestniczyły m.in. w warsztatach teatralnych, zwiedzaniu muzeum, tygodniowych obozach w Podkowie Leśnej (tam Przymierze Rodzin ma swój ośrodek) oraz Górach Świętokrzyskich. Obecnie grupa przygotowuje się do wakacyjnego wyjazdu w Bieszczady. To wielka radość dla rodziców oglądać z jednej strony uśmiechnięte twarze naszych dzieci, a z drugiej strony bardzo dojrzałą i odpowiedzialną postawę grupy młodych ludzi, ich zaangażowanie i pomysłowość. To dobry przykład dla naszych dzieci i dobrze wykorzystany czas.

Oficjalna strona Przymierza Rodzin